Vlhké hojenie rán

Za posledných desaťročí došlo k výraznému posunu v oblasti chápania fyziologického hojenia rán a základných postupov

Starostlivosť o chronické rany rovnakým spôsobom po mnohé generácie bola veľkým limitom pre zavedenie zmien a vnímania

Avšak hlbšie chápanie chorobných procesov pri poraneniach prinieslo veľké zmeny do klinickej starostlivosti a zaviedlo vlhké hojenie rán ako základný a prirodzený spôsob hojenia všetkých rán. Bolo predstavených mnoho farmakologických postupov a moderných preväzov pre starostlivosť vlhkým procesom hojenia.
Rovnako inovácia na poli hyaluronánových gélových štruktúr zlepšila dynamiku hojenia a epitelizácie rany. Pridali sa chirurgické postupy a invazívne korekcie rán, ktoré zlepšili výsledky pri hojení.

Celý súbor týchto terapeutických postupov, farmakologických, chirurgických a technických metód je možné nazývať Konceptom moderného vlhkého hojenia rán.

Koncept moderného vlhkého hojenia rán ponúka výrazne vyššie šance na celkovú reparáciu tkaniva v porovnaní s klasickými postupmi starostlivosti o rany. Mnohé štúdie dokazujú ľahšiu regeneráciu poškodených tkanív, rýchlejšie hojenie vredov predkolenia a diabetických vredov a tým skrátenie celého hojaceho procesu chronickej rany.

Princípy moderného vlhkého hojenia rán by mali byť používané v čo najvyššej možnej miere. Napriek znalostiam a celkovému povedomiu o ich potrebe, v mnohých krajinách ešte stále nie sú samozrejmosťou a uplatňuje sa naďalej potreba udržiavať ranu úplne suchú a tým až extrémne nefyziologicky vysušenú.