Komplexný prístup k hojeniu rán

Nakoľko zinok je zložkou mnohých enzýmov, vrátane tých, ktoré sa zúčastňujú protizápalového procesu a zároveň celého procesu hojenia rán, hrá nezastupiteľnú úlohu aj v liečbe chronických rán. Súčasne, na základe rôznych pokusov sa predpokladá, že počas hojenia rán je potrebný zvýšený prísun zinku pre procesy granulácie a epitelizácie tkaniva.
Zinok a hyaluronán podporujú hojenie rany komplexným spôsobom, chrániac bunky a tkanivá pred zápalom rovnako ako pred nežiaducim účinkom voľných radikálov.

Untitled2

 

V čom spočíva úloha Curiosin® gélu v rámci konceptu vlhkého procesu hojenia:

  • Podpora fyziologického hojenia rany- po prvej aplikácii sa rana pokrýva jemným filmom z sieťovitého hydrogélu zo zink-hyaluronátu, čím sa obnovujú súčasne aj mikrokanáliky, potrebné pre difúziu vody, metabolitov a iných molekúl, ktoré sú potrebné pre vytvorenie mikro prostredia v mieste hojenia (pozri tiež Ako účinkuje?)
  • Zabezpečenie vlhkého prostredia, ktoré je primárne dôležité udržiavať pri vlhkom holení rany – prirodzený hyaluronán je biomolekula, ktoré extrémne viaže vodu (1 g hyaluronátu naviaže až 1000 g vody) a aj po vysušení si stále udržiava 30% z nej. Zink-hyaluronát, obsiahnutý v Curiosin® géle má túto schopnosť viazať vodu ešte vyššiu.
  • Kontrola infekcií – hydratovaný zink-hyaluronát vytvára mikro vrstvu, ktorá je nepriepustná pre mikroorganizmy z prostredia. Tým nemôže dôjsť ku dodatočnej infekcii z dôsledku vplyvu prostredia.
  • Kontrola bolesti – vplyvom vychytávania voľných radikálov, ktoré tkanivo poškodzujú (zo vzduchu alebo kontaktného pôsobenia), znižuje sa zápal v danom mieste, čím sa zníži aj bolestivosť.
  • Naviac zink hyaluronát môže znížiť aj tvorbu jaziev a obnoviť zdravú pokožku, nakoľko pomáha hojeniu od bázy rany až postupne po povrch pokožky.

Nasledujúca tabuľka sumarizuje všetky aspekty moderného vlhkého hojenia rán, ktoré prispievajú k rýchlejšie hojeniu každej rany.

Kauzálne ochorenie Vždy je potrebné dodržiavať aj liečebné postupy pre odstránenie príčiny (kauzálneho ochorenia, napr. cukrovka, oslabená cirkulácia a.i.)
Dezinfekcia rany a jej

udržiavanie v čistote

Ranu dezinfikujte na to určenými roztokmi a následná aplikácia Curiosin® gélu ju chráni pred opätovnou reinfekciou (obsah zinku).
Spodina rany Chirurgická nekrotómia (chirurgické odstránenie odumretého tkaniva)
Optimálne zvlhčenie Curiosin® udržiava ranu vlhkú
Prekrytie rany Vždy v závislosti od

• fázy hojenia

• lokalizácie rany

Curiosin® chráni ranu vytvorením mechanickej vrstvy na koži, preto v mnohých prípadoch už nemusí byť potrebné ďalšie prekrytie gázou a náplasťou a pod.

 

Ak je rana viac poškodená, zaťažená alebo dochádza k sekrécii, použite dodatočnú bandáž (napríklad hydro-koloidné náplaste pre vlhké hojenia chronických rán)

Podpora hojenia Aplikácia Curiosin® gélu na ranu a do jej okolia
Cirkulácia – kontrola

edémov

Kompresívny obväz
Odľahčenie rany Dbajte, aby rana nebola nikdy zaťažená váhou tela (napr. počas chôdze a pod.)
Prevencia recidív Curiosin® gél udržiava pokožku a okolie rany v lepšom stave, čim jej pomáha lepšie znášať jemný tlak.
Edukácia pacienta a emočná starostlivosť o neho Správna edukácia pacienta a emočná starostlivosť o jeho psychický stav sú tiež dôležitou súčasťou úspešnej liečby.

*Source: Presentations of Dr. Rozsos István Ph.D., MBA and DR MECSEKY LÁSZLÓ, Diabetic leg ambulance, MEDI-DHORO KFT – BUDAPEST, MISKOLC, BALASSAGYARMAT, DEBRECEN