Ako ho používať?

CURIOSIN® je určený len na vonkajšie použitie!
Curiosin gél je určený pre starostlivosť a ochranu poškodenej pokožky so súčasnou podporou hojaceho sa procesu pri akútnych aj chronických ranách.

Pod dohľadom zdravotníka:

 • Chronické rany ako sú vredy predkolenia alebo vredy iného pôvodu, preležaniny
 • Chirurgické rany (uzatvorené/ neporušené)
 • chirurgické rany (uzavreté, intaktné)/ pooperačná starostlivosť o rany

Pre pacienta:

 • povrchové rany ako sú drobné poranenia (poškrabanie, rezné rany a pod.), malé popáleniny (prvý a druhý stupeň)
 • poranená pokožka (napr. podráždenia vplyvom žiarenia, vysušenie pokožky, olupovanie pokožky)
 • menej závažné formy akné

Chronické rany (vredy na predkolení, preležaniny, diabetické vredy, atď.)a chirurgické rany (uzavreté, intaktné)
Pred prvým použitím a počas trvania liečby chronických a chirurgických (zavretých, neporušených) rán CURIOSINOM® je potrebné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom. Liečba chronických rán má prebiehať pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám dá ďalšie pokyny o ostatných prvkoch komplexnej liečby základného ochorenia (napr.: tlakový obväz, opatrenia na odstránenie tlaku, kontrola glykémie, kontrola infekcií). Zdravotnícky pracovník má (v prípade potreby) dokončiť chirurgické vyčistenie rany a má vyčistiť oblasť kože určenej na liečenie jemným opláchnutím fyziologickým roztokom alebo vodou a počkať, kým sa zastaví krvácanie.
Keď je lôžko rany správne pripravené, musia sa dodržiavať uvedené pokyny. Pri zakrývaní rany postupujte podľa pokynov lekára.

Menšie traumatické rany:
Povrch rany vyčistite fyziologickým roztokom alebo vodou, počkajte, kým sa zastaví krvácanie, a na celý povrch rany naneste 1 mm hrubú vrstvu CURIOSINU®. Zakrytie rany nie je nutné, CURIOSIN® na povrchu môžete nechať uschnúť alebo môžete ranu zakryť primárnym gázovým obväzom a samolepiacou náplasťou.
CURIOSIN® možno použiť opakovane.

Poškodená alebo problematická koža:
Povrch kože očistite vodou a naneste tenkú vrstvu CURIOSINU®. CURIOSIN® možno použiť opakovane.

Menšie popáleniny:
Popálený povrch ochlaďte tečúcou studenou vodou a naneste CURIOSIN®, ako je uvedené vyššie.

Bližšie pokyny k ošetrovaniu chronických rán (napr. vredy predkolenia, dekubity, diabetické vredy a pod.)
V prípade liečby chronických rán je popri domácom ošetrovaní potrebná aj pravidelná kontrola zdravotníkom resp. lekárom

 • Ošetrovaná raná musí byť čistá, zbavená nekrotických ložísk, ak je potrebné, môže byť ošetrená antiseptickým prípravkom. Rovnako okolie rany má byť čisté.
  Na očistenie okolia rany postačí fyziologický roztok alebo čistá voda. Počkajte, kým sa krvácanie zastaví.
 • Pomocou napr. čistej gázy alebo drevenej vyšetrovacej špachtle (na zatláčanie jazyka) aplikujte Curiosin® gél v tenkej súvislej vrstve (približne 1mm gélu) na poškodené miesto.
 • Okrem priamej aplikácie do rany, naneste gél aj na jej okolie, čím prispejete k zníženiu zápalu a okolie rany mierne chránené pred vonkajším vplyvom.
 • Po aplikácii Curiosin® gélu je možné ranu prekryť gázou, rýchloobväzom alebo iným nelepivým prekrytím (nelepivým v mieste, kde sa prikladá na ranu).
 • Ranu ošetrujte kompletne každý deň (odbalenie, dezinfekcia a čistenie, aplikácia gélu a znova prekrytie), v prípade veľmi exudatívnych rán aj dvakrát denne.
 • Po ukončení hojenia je možné na postihnuté miesto aplikovať Curiosin® gél aj naďalej, nakoľko pre svoje fyziologické funkcie podporujúce vlastnosti pôsobí aj ako prevencia.

Profesionálne použite prípravku v prípade ošetrovania chronických rán je potrebné pred prvým použitím vždy konzultovať s odborníkom.
Liečba chronických rán, ako sú vredy predkolenia, dekubity a diabetické vredy by mala prebiehať vždy pod dohľadom odborníka, ktorý Vás oboznámi aj s ostatnými pravidlami a celkovou komplexnou terapiou zahŕňajúcou liečbu kauzálneho ochorenia (profesionálny preväz, kontrola tlaku krvi, kontrola hladiny glukózy, predchádzanie a zvládanie infekcií).

Curiosin® gél je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka a je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Odporúčame Vám vždy postupovať podľa pravidiel moderného vlhkého hojenia rán vrátane podchytenia a liečby kauzálneho ochorenia.

Príbalový leták Curiosin® gélu